izle.jpg
Entel köy efe köye karşı izle Yüksel Aksu sektörün keyifli kafalarından... Yani derdini keyifle meşk eden adamlardan biri.Dondurmam Gaymak ile ilk uzun metrajını ortaya koyan Aksu, küçük esnafın büyüyen kapitalist pazar karşısındaki ‘küçük ve komik' çığlığını ortaya koymaya çalışmıştı. İsimsiz oyuncuların çoğunlukta olduğu, memleketin yolunun tutulduğu, mesaj kaygısının komediye sıvandığı bir filmdi Dondurmam Gaymak. Köylünün saflık ve kurnazlık dengesini hemen hemen aynı kefede tutan, mizahi yanları ağır basmasına , arkasında koca koca söylemleri olan filmdi. Yüksel Aksu, filmini kendi çabalarıyla çekerek bağımsız imajını kazanmış ama ne yazık ki minimal olamamıştı! Ege halkının taşan coşkusu karşısında başka türlüsü de düşünülemezdi.

Entel köy efe köye karşı izle Şimdi aynı tarzın farklı bir derdiyle karşımızda Aksu. Açıkça söylemek gerekirse boş minimal dertlerle sıvanmış, hareket etmekten uzak bir sinema anlayışına bulanmış bünyeme iyi geldi Entelköy Efeköy'e Karşı. Hareket kazandım, kalp atışlarım hızlandı. Biraz fazla didaktik bir dil içermesine, güldürmek için kimi yerlerde cinselliğe bastırmasına ve bazı yerlerde anlamsız ve uçuk bir curcuna yaratmasına rağmen keyif aldığımı söylemeliyim!

Bu filmde de yok olan bir şeylerin peşinde koşuyoruz. Kendi adıma koştuğumuz, dert edindiğimiz ve mesaj kapsamına aldığımız şey ‘çevre' olunca sempatim bir kat daha artıyor. Aksu filminde ters bir anlatım mantığı kullanıyor. Yani köylüler şehirli olmak için çabalarken, şehirden kaçan bir grup çevreci doğal yaşamın derdine düşüyor. Köylüleri kurnaz gösteren Aksu, şehir hayatından bıkıp usanmış entel takımını ise olumlu bir yol gösterici olarak çiziyor. Belli ki köylünün özünü kaybettiğinden şikayetçi ve bir an önce ‘benim köylüm' hallerine bürünmelerini istiyor.

Filmde kendisine de bir rol biçiyor Aksu. Ama bunu kendisini diğer yönetmenler gibi bir fotoğraf karesine sıkıştırarak ya da yoldan geçen adam olarak yapmıyor. Sazıyla sözüyle filmini ve derdini anlatmaya soyunuyor. Bir nevi filmini epizodlara ayırıyor, ‘gerçekçi bir masal' anlattığını savunur gibi!